Bakteria Helicobacter pylori – możesz ją pokonać!
Wydaje się, że wszyscy wiemy, że zdrowie mamy tylko jedno, że jest to coś, co mamy najcenniejszego i że bez zdrowia nie jesteśmy w stanie praktycznie nic zrobić. Mimo tego, jeśli zapytano by ogół Polaków, kto regularnie się bada, zapewne odpowiedzi nie byłyby zbyt pokrzepiające. Wciąż wielu ludzi zaniedbuje dbanie o kondycję swojego organizmu, a dzisiejsze tempo życia zdecydowanie tego nie ułatwia. Zdeterminowani, aby zmienić ten stan rzeczy, postanowiliśmy uruchomić serię akcji profilaktycznych, w tym kampanię poświęconą bardzo powszechnemu problemowi, jakim jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Celem kampanii prowadzonych w ramach akcji profilaktycznych jest zwiększanie świadomości ogółu społeczeństwa na temat chorób przewlekłych. Wiemy, że zdecydowanie warto robić takie kampanie, zwłaszcza w zakresie powszechnych problemów, które dotykają dużą liczbę pacjentów. Takie warunki spełnia idealnie właśnie bakteria Helicobacter pylori, którą szacunkowo zakażona jest aż połowa Polaków. Skala problemu może naprawdę zaskakiwać, kiedy weźmie się pod uwagę fakt, że większość osób nie wie o tym, iż posiada w organizmie tę bakterię. Pacjenci całymi latami odczuwają przykre konsekwencje nosicielstwa Helicobactera, nie znając właściwej przyczyny swoich problemów ze zdrowiem.
Helicobacter pylori to bakteria o spiralnym kształcie, która występuje głównie w ludzkim żołądku. Potrafi zmienić pH w żołądku na zasadowe, jak również produkuje toksyny przyczyniające się do zanikania błony śluzowej żołądka. Helicobacter jest przyczyną wielu chorób żołądka oraz górnego odcinka układu pokarmowego. Bywa tak, że zarażone osoby zmagają się z tymi schorzeniami bezskutecznie przez wiele miesięcy, a nawet lat, nie mając świadomości, że winna jest właśnie owa bakteria. Przypadłości, które mogą rozwinąć się w następstwie zakażenia się bakterią Helicobacter pylori to m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka, a nawet nowotwory żołądka (zwłaszcza chłoniaki). Zakażenie występuje zwykle w dzieciństwie i u większości osób długo przebiega bezobjawowo.
Chcąc uświadomić pacjentów, czym jest Helicobacter, jakie są konsekwencje zarażenia oraz jak można się bronić przed wynikającymi z zakażenia chorobami żołądka, poświęciliśmy tej bakterii jedną z naszych kampanii profilaktycznych. Akcja ta to cykl spotkań, odbywających się codziennie w innej miejscowości, będąca serią ciekawych wykładów i pogadanek. Uczestnicy spotkania zyskają cenną wiedzę teoretyczną, a także będą mogli sami przekonać się o skali problemu, wykonując test wskazujący na obecność bakterii Helicobacter. To doświadczenie z pewnością otworzy oczy wielu osobom i uświadomi, jak ważna jest profilaktyka.
Bakteria Helicobacter jest groźna, ale w Senior MultiCare pokazuje, że możesz ją pokonać. Sprawdź, czy jedno z naszych spotkań nie odbywa się niedługo właśnie w Twoim mieście i przyjdź na nie sam lub ze znajomymi. Pamiętaj, że zdrowie jest najcenniejsze i warto o nie dbać tak, by zachować je jak najdłużej.