Co się zmienia w organizmie po 30. roku życia?
Co zmienia się po 30-tych urodzinach? Wielu 30-latków pewnie nie potrafiłoby wskazać żadnych spektakularnych zmian, ani zachodzących w życiu, ani w organizmie. Z pewnością jednak jest to pewna ciekawa granica wieku. Przekraczając ją, warto na chwilę się zatrzymać i poświęcić chwilę, by przeanalizować, co zmieniło się w naszym ciele od ostatnich 10 lat, i jakie zmiany nastąpią w ciągu kolejnej dekady. Po co ta analiza? Po to, aby móc jak najlepiej przygotować się na przyjmowanie z uśmiechem kolejnych lat swojego życia!
Co więc zmieniło się u trzydziestolatka w ciągu ostatnich dziesięciu lat? Z pewnością jego tryb życia stał się bardziej ustabilizowany. Zaczął wcześniej chodzić spać, przestał zarywać noce, a imprezuje już tylko od czasu do czasu, przy większej okazji. To zdecydowana korzyść dla jego organizmu – nie forsuje się go już imprezami do rana, nadmiernymi ilościami alkoholu, przeciążaniem organizmu pracą fizyczną ponad siły. Być może udało się już znaleźć odpowiednią, mniej forsującą pracę, która daje dużo satysfakcji, a której nie trzeba już łączyć ze studiami, przez co życie stało się mniej stresujące, a bardziej ustabilizowane. Organizm przestał również dojrzewać – to, co miało się w nim ukształtować, zarówno fizycznie jak i psychicznie, już się ukształtowało. Trzydziestolatek może więc już z dumą mówić o sobie, że jest człowiekiem dojrzałym pod każdym względem, choć wciąż jeszcze ma ogromny apetyt na życie i chciałby jak najlepiej je spożytkować!
W organizmie 30-latka zaczynają jednak bardzo nieznacznie zachodzić pewne zmiany starzeniowe. Gdy organizm przestaje już dojrzewać, dokonał pełni rozkwitu, i może dążyć do wieku średniego. Choć brzmi to nieco przesadnie, trzydziestka jest rzeczywiście wiekiem, w którym organizm osiąga swój szczyt formy psychofizycznej. Zaczynają się powoli pojawiać różne dolegliwości zdrowotne – pierwsze zmarszczki, trudności z zajściem w ciążę, coraz trudniej jest wstawać rano, za to łatwiej o wszelkie urazy mechaniczne. Kondycja staje się coraz gorsza, jeśli nie dba się o nią regularnie. Mogą się pojawić kłopoty z trawieniem czy z hormonami, niektóre osoby zaczynają mieć problem z nadmierną masą ciała.
Przekroczenie trzydziestki jest więc dobrym momentem, by przystanąć i postanowić kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze – dokładnie się przebadać, wykonując podstawowe badania dla 30-latków, takie jak badania krwi, moczu, hormonów, a nawet markerów nowotworowych. Wszystko w celu jak najwcześniejszej diagnostyki wielu poważnych chorób, których ryzyko wzrasta właśnie w późniejszym wieku. Po drugie – warto wdrożyć jakąkolwiek aktywność fizyczną – grunt, aby była ona regularna. Wtedy będzie można w wyraźny sposób poprawić swoją kondycję, ale również dotrwać do czterdziestki w niezmienionej, a wręcz coraz lepszej formie! Po trzecie – należy zrezygnować z używek lub przynajmniej drastycznie je ograniczyć, a w ich miejsce wstawić zdrowe odżywianie i dietę pełną przeciwutleniaczy. To pozwoli spowolnić biochemiczne zmiany starzeniowe w organizmie, i tym samym czuć się i wyglądać dobrze jeszcze przez długie lata!